Archive

Archive for March, 2012

Delegation Summary

March 19, 2012 Comments off
Summary Elementary Secondary Total per Region
Athletes 178 221 399
Coaches 29 32 61
Chaperons 11 13 24
Sub-Total 218 266 484
Delegation Officials No. will depend on the Head of Delegation 28
Grand Total 520
Categories: Delegation Summary

Secondary Division

March 19, 2012 Comments off
SECONDARY Gender No. of Athletes No. of Coaches No. of chaperons Total per Team
1 ARCHERY BOYS 4 1 0 5
GIRLS 4 1 1 6
2 ARNIS BOYS 5 1 0 6
GIRLS 5 1 1 7
3 ATHLETICS BOYS 15 2 0 17
GIRLS 15 2 1 18
4 BADMINTON BOYS 4 1 0 5
GIRLS 4 1 1 6
5 BASEBALL BOYS 12 1 0 13
6 BASKETBALL BOYS 12 1 0 13
GIRLS 12 1 1 14
7 BOXING BOYS 5 1 0 6
8 CHESS BOYS 2 1 0 3
GIRLS 2 1 1 4
9 FOOTBALL BOYS 15 1 0 16
ARTISTIC(MAG) BOYS 3 1 0 4
10 ARTISTIC(WAG) GIRLS 3 1 1 5
RHYTHMIC GIRLS 3 1 0 4
11 SEPAK TAKRAW BOYS 12 1 0 13
12 SOFTBALL GIRLS 12 1 1 14
13 SWIMMING BOYS 10 1 0 11
GIRLS 10 1 1 12
14 TABLE TENNIS BOYS 4 1 0 5
GIRLS 4 1 1 6
15 TAEKWONDO BOYS 6 1 0 7
GIRLS 6 1 1 8
16 TENNIS BOYS 4 1 0 5
GIRLS 4 1 1 6
17 VOLLEYBALL BOYS 12 1 0 13
GIRLS 12 1 1 14
TOTAL 221 32 13 266
Categories: Secondary Division

Elementary Division

March 19, 2012 Comments off
ELEMENTARY Gender No. of Athletes No. of Coaches No. of Chaperons Total per Team
1 ARNIS BOYS 2 1 0 3
GIRLS 2 1 1 4
2 ATHLETICS BOYS 12 2 0 14
GIRLS 12 2 1 15
3 BADMINTON BOYS 4 1 0 5
GIRLS 4 1 1 6
4 BASEBALL BOYS 12 1 0 13
5 BASKETBALL BOYS 12 1 0 13
6 BOXING BOYS 2 1 0 3
7 CHESS BOYS 2 1 0 3
GIRLS 2 1 1 4
8 FOOTBALL BOYS 15 1 0 16
ARTISTIC(MAG) BOYS 3 1 0 4
9 ARTISTIC(WAG) GIRLS 3 1 1 5
RHYTHMIC GIRLS 3 1 0 4
10 SIPA BOYS 4 1 0 5
11 SOFTBALL GIRLS 12 1 1 14
12 SWIMMING BOYS 10 1 0 11
GIRLS 10 1 1 12
13 TABLE TENNIS BOYS 4 1 0 5
GIRLS 4 1 1 6
14 TAEKWONDO BOYS 6 1 0 7
GIRLS 6 1 1 8
15 TENNIS BOYS 4 1 0 5
GIRLS 4 1 1 6
16 VOLLEYBALL BOYS 12 1 0 13
GIRLS 12 1 1 14
TOTAL 178 29 11 218
Categories: Elementary Division

Accreditation & Screening

March 19, 2012 Comments off

2013 PALARONG PAMBANSA
Dumaguete City, Negros Oriental
April 21-26, 2013

Click here to download the document.

2013-Rules-&-Guidelines

Ground Rules

March 19, 2012 Comments off

Click on the links below to view / download the Technical Guidelines and Ground Rules of the 2013 Palarong Pambansa Sports Events.

1. Arnis
2. Badminton
3. Athletics (Page 1); (Page 2)
4. Baseball
5. Basketball
6. Boxing (Page 1); (Page 2); (Page 3)
7. Chess
8. Football
9. Rhythmic Gymnastics
10. Gymnastics
11. Men’s Artistic Gymnastics
12. Women’s Artistic Gymnastics
13. Sepak Takraw/Inter-Regu Competition
14. Sipa Takraw/Double Takraw
15. Softball
16. Special Events
17. Swimming
18. Table Tennis
19. Taekwondo
20. Tennis
21. Volleyball

Categories: Ground Rules

2011 Palarong Pambansa Official Result

March 19, 2012 Comments off

Click here to view Running Points by Event

Click on the links below to view the result of games as scheduled.

2011 Palarong Pambansa Special Games Result Day 3.rar
2011 Palarong Pambansa Special Games Result Day 4.zip

ELEMENTARY DIVISION

1. ARNIS BOYS(Anyo Individual Event Single Weapon); (Anyo Team Event Double Identical Weapon);(Anyo Team Synchronized Mixed Double Identical Weapon); (Summary of Points); (Full Contact Category A); (Full Contact Category B)

2. ARNIS GIRLS - (Anyo Individual Event Single Weapon); (Anyo Team Event Double Identical Weapon);(Anyo Team Synchronized Mixed Double Identical Weapon);(Summary of Points); (Full Contact Category A); (Full Contact Category B)

3. ATHLETICS BOYS – (Triple Jump); (Discus Throw); (Long Jump); (400-Meter Hurdles); (100-Meter Dash); (Shot Put); (800-Meter Run); (Javelin Throw); (110-Meter Hurdles); (High Jump); (400-Meter Dash); (1500-Meter Run); (200-Meter Dash); (4×100-Meter Relay); (4×400-Meter Relay)

4. ATHLETICS GIRLS – (Shot Put); (Triple Jump); (Long Jump); (Javelin Throw); (400 Meter Hurdles); (100-Meter Dash); (800-Meter Run); (100-Meter Hurdles); (High Jump); (400-Meter Dash); (1500-Meter Run); (200-Meter Dash); (Discus Throw); (4X100-Meter Relay); (4X400-Meter Relay)

5. BADMINTON BOYS – (Team Tie Match 1-4); (Team Tie Match 5-9); (Team Tie Semi Finals & Finals Match 14-16); (Team Tie Final Result); (Singles Round 32); (Mixed Doubles Round 16)

6. BADMINTON GIRLS – (Team Tie Match 1-4); (Team Tie Match 5-9); (Team Tie Semi Finals & Finals Match 14-16); (Team Tie Final Result); (Singles Round 32)

7. BASEBALL - (Final Team Standing)

8. BASKETBALL - (Final Team Standing)

9. BOXING – (Elimination Rounds.pdf); (Ant Weight); (Kiddie Weight); (Final Team Ranking)

10. CHESS BOYS - (Round 1 Result); (Round 1 Rank); (Round 2 Result); (Round 2 Points); (Round 2 Rank); (Round 3 Result); (Round 3 Points); (Round 3 Rank); (Round 4 Result); (Round 4 Points); (Round 4 Rank); (Round 5 Result); (Round 5 Points); (Round 5 Rank); (Round 6 Result); (Round 6 Points); (Round 6 Rank); (Round 7 Result); (Round 7 Points); (Round 7 Final Standing); (Final Team Standing)

11. CHESS GIRLS – (Round 1 Result); (Round 1 Rank); (Round 2 Result); (Round 2 Points); (Round 2 Rank); (Round 3 Result); (Round 3 Points); (Round 3 Rank); (Round 4 Result); (Round 4 Points); (Round 4 Rank); (Round 5 Result); (Round 5 Points); (Round 5 Rank); (Round 6 Result); (Round 6 Points); (Round 6 Rank); (Round 7 Result); (Round 7 Points); (Round 7 Final Standing); (Final Team Standing)

12. FOOTBALL - (Final Team Standing)

13. GYMNASTICS MAG – (Team Championship & Individual All Around); (Floor Exercise); (Horse Vault); (Summary of Points MAG, WAG & RG)

14. GYMNASTICS WAG – (Team Championship and Individual All Around); (Floor Exercise); (Horse Vault); (Balance Beam)

15. GYMNASTICS RG – (Team Championship & Individual All Around); (Hoop); (Ribbon); (Rope); (Ball)

16. SIPA TAKRAW - (Team Competition); (Inter Regu Competition); (Final Team Standing)

17. SOFTBALL – (Final Team Standing)

18. SWIMMING BOYS & GIRLS – (Day 1 Preliminaries.pdf); (Day 1 Finals.pdf); (Day 2 Preliminaries.pdf); (Day 2 Finals.pdf); (Day 3 Preliminaries.pdf); (Day 3 Finals.pdf); (Day 4 Preliminaries.pdf); (Day 4 Finals.pdf); (List of MVP); (2011 New Palaro Record)

19. TABLE TENNIS BOYS – (Singles Bracket A); (Singles Bracket B) (Individual Singles); (Team)

20. TABLE TENNIS GIRLS - (Singles Bracket A); (Singles Bracket B); (Individual Singles); (Team)

21. TAEKWONDO BOYS – (Poomsae Individual Group A); (Poomsae Individual Group B); (Poomsae Team); (Kyorugi Group 1); (Kyorugi Group 2); (Kyorugi Group 3); (Kyorugi Group 4); (Kyorugi Group 5); (Kyorugi Group 6)

22. TAEKWONDO GIRLS -(Poomsae Individual Group A); (Poomsae Individual Group B); (Poomsae Team); (Kyorugi Group 1); (Kyorugi Group 2); (Kyorugi Group 3); (Kyorugi Group 4); (Kyorugi Group 5); (Kyorugi Group 6)

23. TENNIS BOYS - (Singles); (Doubles); (Team Tie)

24. TENNIS GIRLS – (Singles); (Doubles); (Team Tie)

25. VOLLEYBALL BOYS – (Final Team Standing)

26. VOLLEYBALL GIRLS – (Final Team Standing)

SECONDARY DIVISION

1. ARCHERY BOYS – (30 Meters); (40 Meters); (50 Meters); (60 Meters); (Single Fita); (Olympic Round Individual); (Team Olympic Round); (Summary of Points); (Final Team Standing)

2. ARCHERY GIRLS – (30 Meters); (40 Meters); (50 Meters); (60 Meters); (Single Fita); (Olympic Round Individual); (Team Olympic Round); (Final Team Standing)

3. ARNIS BOYS – (Anyo Individual Event Single Weapon); (Anyo Team Event Single Weapon); (Anyo Individual Event Double Identical Weapon); (Anyo Team Event Double Identical Weapon); (Pin Weight); (Bantam Weight); (Feather Weight); (Extra Lightweight); (Half Lightweight); (Summary of Points)

4. ARNIS GIRLS – (Anyo Individual Event Single Weapon); (Anyo Team Event Single Weapon); (Anyo Individual Event Double Identical Weapon); (Anyo Team Event Double Identical Weapon); (Pin Weight); (Bantam Weight); (Feather Weight); (Extra Lightweight); (Half Lightweight); (Summary of Points)

5. ATHLETICS BOYS – (Long Jump); (Shot Put); (Triple Jump); (Javelin Throw); (3000-Meter Steeple Chase); (400-Meter Hurdles); (Discus Throw); (100-Meter Dash); (800-Meter Run); (5000-Meter Run); (High Jump); (110-Meter Hurdles); (400-Meter Dash); (1500-Meter Run); (200-Meter Dash); (Pole Vault); (4X100-Meter Relay); (4X400-Meter Relay)

6. ATHLETICS GIRLS – (Javelin Throw***); (Long Jump); (Triple Jump) (Shot Put); (400-Meters Hurdles); (100-Meter Dash); (800-Meters Run); (100-Meter Hurdles); (400-Meter Dash***); (High Jump); (3000-Meter Run); (1500-Meter Run); (Discus Throw***); (200-Meter Dash); (4X100-Meter Relay); (4X400-Meter Relay)
Note: * Record Breaker 2011

7. BADMINTON BOYS - (Team Tie Match 1-4); (Team Tie Match 5-9); (Team Tie Semi Finals & Finals Match 14-16s); (Team Tie Final Result); (Singles Round 32); (Singles Round 16); (Doubles Round 16)

8. BADMINTON GIRLS - (Team Tie Match 1-4); (Team Tie Match 5-9); (Team Tie Semi Finals & Finals Match 14-16); (Team Tie Final Result); (Singles Round 32); (Singles Round 16); (Doubles Round 16)

9. BASEBALL -

10. BASKETBALL BOYS - (Final Team Standing)

11. BASKETBALL GIRLS - (Final Team Standing)

12. BOXING - (Elimination Rounds.pdf); (Powder Weight); (Mosquito Weight); (Paper Weight); (Pin Weight); (Light Flyweight); (Final Team Ranking)

13. CHESS BOYS - (Round 1 Result); (Round 1 Rank); (Round 2 Result); (Round 2 Points); (Round 2 Rank); (Round 3 Result); (Round 3 Points); (Round 3 Rank); (Round 4 Result); (Round 4 Points); (Round 4 Rank); (Round 5 Result); (Round 5 Points); (Round 5 Rank); (Round 6 Result); (Round 6 Points); (Round 6 Rank); (Round 7 Result); (Round 7 Points); (Round 7 Final Standing); (Final Team Standing)

14. CHESS GIRLS - (Round 1 Result); (Round 1 Rank); (Round 2 Result); (Round 2 Points); (Round 2 Rank); (Round 3 Result); (Round 3 Points); (Round 3 Rank); (Round 4 Result); (Round 4 Points); (Round 4 Rank); (Round 5 Result); (Round 5 Points); (Round 5 Rank); (Round 6 Result); (Round 6 Points); (Round 6 Rank); (Round 7 Result); (Round 7 Points); (Round 7 Final Standing); (Final Team Standing)

15. FOOTBALL - (Final Team Standing)

16. GYMNASTICS MAG - (Team Championship & Individual All Around); (Floor Exercise); (Horse Vault); (Summary of Points MAG, WAG & RG)

17. GYMNASTICS WAG - (Team Champion & Individual All Around); (Balance Beam); (Floor Exercise); (Horse Vault)

18. GYMNASTICS RG - (Team Champion & Individual All Around); (Ball); (Hoop); (Ribbon); (Rope)

19. SEPAK TAKRAW - (Team Competition Result); (Inter Regu Competition); (Final Team Standing)

20. SOFTBALL - (Final Team Standing)

21. SWIMMING BOYS & GIRLS - (Day 1 Preliminaries.pdf); (Day 1 Finals.pdf); (Day 2 Preliminaries.pdf); (Day 2 Finals.pdf); (Day 3 Preliminaries.pdf); (Day 3 Finals.pdf); (Day 4 Preliminaries.pdf); (Day 4 Finals.pdf); (List of MVP); (2011 New Palaro Record)

22. TABLE TENNIS BOYS - (Singles Bracket A); (Singles Bracket B); (Individual Singles); (Team)

23. TABLE TENNIS GIRLS - (Singles Bracket A); (Singles Bracket B); (Individual Singles); (Team)

24. TAEKWONDO BOYS - (Poomsae Individual Group A); (Poomsae Individual Group B); (Poomsae Team); (Kyorugi Fin Weight); (Kyorugi Bantam Weight); (Kyorugi Feather Weight); (Kyorugi Light Weight); (Kyorugi Welter Weight)

25. TAEKWONDO GIRLS - (Poomsae Individual Group A); (Poomsae Individual Group B); (Poomsae Team); (Kyorugi Fin Weight); (Kyorugi Bantam Weight); (Kyorugi Feather Weight); (Kyorugi Light Weight); (Kyorugi Welter Weight)

26. TENNIS BOYS - (Singles); (Doubles); (Team Tie)

27. TENNIS GIRLS - (Singles); (Doubles); (Team Tie); (Final Team Standing)

28. VOLLEYBALL BOYS - (Final Team Standing); (Daily Bulletin No. 1.pdf); (Daily Bulletin No. 2.pdf); (Daily Bulletin No. 3.pdf); (Daily Bulletin No. 4.pdf); (Secondary Boys Daily Bulletin No. 5.pdf)

29. VOLLEYBALL GIRLS - (Final Team Standing); (Daily Bulletin No.1.pdf); (Daily Bulletin No. 2.pdf); (Daily Bulletin No. 3.pdf); (Daily Bulletin No. 4.pdf); (Secondary Girls Daily Bulletin No. 5.pdf)

2010 Palarong Pambansa Official Result

March 19, 2012 Comments off

Click here to view Running Points by Event

ELEMENTARY DIVISION

Click on the links below to view the result of games as scheduled.

1. ATHLETICS BOYS – (Triple Jump.pdf); (Discus Throw.pdf); (Long Jump.pdf); (400 Meter Hurdles.pdf); (100-Meter Dash.pdf); (Shot Put.pdf); (800-Meter Run.pdf); (110-Meter Hurdles.pdf); (400-Meter Dash.pdf); (Javelin Throw.pdf); (1500-Meter Run.pdf); (200-Meter Dash.pdf); (High Jump.pdf); (4×100-Meter Relay.pdf); (4×400-Meter Relay.pdf)

2. ATHLETICS GIRLS – (Shot Put.pdf); (Triple Jump.pdf); (Long Jump.pdf); (400 Meter Hurdles.pdf); (Javelin Throw.pdf); (800-Meter Run.pdf); (100-Meter Dash.pdf); (100-Meter Hurdles .pdf); (400-Meter Dash.pdf); (High Jump.pdf); (Discus Throw.pdf); (1500-Meter Run.pdf); (200-Meter Dash.pdf); (4X100-Meter Relay.pdf); (4X400-Meter Relay.pdf)

3. BADMINTON BOYS – (Individual Singles.xls); (Individual Doubles.xls); (Individual Mixed Doubles.xls); (Team Tie.xls); (Team Standing.xls)

4. BADMINTON GIRLS – (Individual Singles.xls); (Individual Doubles.xls); (Individual Mixed Doubles.xls); (Team Tie.xls); (Team Standing.xls)

5. BASEBALLTeam Standing.jpg

6. BASKETBALL -

7. BOXING – (Elimination Round.pdf); (Quarterfinals Result.pdf); (Semifinals Result.pdf); (Finals Result.pdf); (Ant Weight.pdf); (Kiddie Weight.pdf)

8. CHESS BOYS – (Round 1 Result.pdf); (Round 2 on 2010-04-13 0900.pdf); (Round 2 Result.pdf); (Round 3 Result.pdf); (Team Standing After Round 3.pdf); (Round 4 Result.pdf); (Team Standing After Round 4.pdf); (Round 5 Result.pdf); (Team Standing After Round 5.pdf); (Round 6 Result.pdf); (Team Standing After Round 6.pdf); (Final Round Result.pdf); (Final Team Standing.pdf)

9. CHESS GIRLS – (Round 1 Result.pdf); (Round 2 on 2010-04-13 0900.pdf); (Round 2 Result.pdf); (Round 3 Result.pdf); (Team Standing After Round 3.pdf); (Round 4 Result.pdf); (Team Standing After Round 4.pdf); (Round 6 Result.pdf), (Team Standing After Round 6.pdf); (Final Round Result.pdf); (Final Team Standing.pdf)

10. FOOTBALL -

11. GYMNASTICS MAG – (Team Championship & Individual All Around.pdf); (Floor Exercise.pdf); (Vault.pdf)

12. GYMNASTICS WAG – (Team Championship and Individual All Around.pdf); (Floor Exercise.pdf); (Horse Vault.pdf); (Balance Beam.pdf)

13. GYMNASTICS RG – (Team Championship & Individual All Around.pdf); (Hoop.pdf); (Ribbon.pdf); (Rope.pdf); (Ball.pdf)

14. SIPA -

15. SOFTBALL -

16. SWIMMING BOYS & GIRLS – (Preliminaries Events 1-16.pdf); (Preliminaries Events 17-28.pdf); (Finals Events 1-16.pdf); (Finals Events 17-28.pdf); (New 2010 Palaro Record 200m Freestyle.pdf); (Preliminaries Events 33-44.pdf); (Finals Events 29-44.pdf); (Preliminaries Events 45-60.pdf); (Finals Events 45-60.pdf); (Swimming Final Team Standiing.pdf)

17. TABLE TENNIS BOYS – (Individual Finals.pdf); (Team Finals.pdf)

18. TABLE TENNIS GIRLS – (Individual Finals.pdf); (Team Finals.pdf)

19. TAEKWONDO BOYS – (Poomsae Individual Group A.pdf); (Poomsae Individual Group B.pdf); (Poomsae Team.pdf); (Kyorugi Group 1.pdf); (Kyorugi Group 2.pdf); (Kyorugi Group 3.pdf); (Kyorugi Group 4.pdf); (Kyorugi Group 5.pdf); (Kyorugi Group 6.pdf)

20. TAEKWONDO GIRLS – (Poomsae Individual Group A.pdf); (Poomsae Individual Group B.pdf); (Poomsae Team.pdf); (Kyorugi Group 1.pdf); (Kyorugi Group 2.pdf); (Kyorugi Group 3.pdf); (Kyorugi Group 4.pdf); (Kyorugi Group 5.pdf); (Kyorugi Group 6.pdf)

21. TENNIS BOYS - (Singles Competition.pdf); (Doubles Competition.pdf); (Team Competition); (Over-all Team Standing)

22. TENNIS GIRLS – (Singles Competition.pdf); (Doubles Competition.pdf); (Team Competition); (Over-all Team Standing)

23. VOLLEYBALL BOYS -

24. VOLLEYBALL GIRLS -
SECONDARY DIVISION

1. ARCHERY BOYS – (30-Meter Distance.pdf); (40-Meter Distance.pdf); (50-Meter Distance.pdf); (60-Meter Distance.pdf); (Single Fita.pdf); (Olympic Round Individual.pdf); (Team Match Play.pdf); (Over-all Team Standing.pdf)

2. ARCHERY GIRLS – (30-Meter Distance.pdf); (40-Meter Distance.pdf); (50-Meter Distance.pdf); (60-Meter Distance.pdf); (Single Fita.pdf); (Olympic Round Individual.pdf); (Team Match Play.pdf); (Over-all Team Standing.pdf)

3. ARNIS BOYS – (Anyo Individual SW.pdf); (Anyo Individual DIW.pdf); (Anyo Team SW.pdf); (Anyo Team DIW.pdf); (Bantam Weight.pdf); (Extra Light Weight.pdf); (Feather Weight .pdf); (Flyweight Arnis.pdf); (Pin Weight.pdf); (Final Team Standing.pdf)

4. ARNIS GIRLS – (Anyo Individual SW.pdf); (Anyo Individual DIW.pdf); (Anyo Team SW.pdf); (Anyo Team DIW.pdf); (Bantam Weight.pdf); (Extra Lightweight.pdf); (Featherweight.pdf); (Flyweight.pdf); (Pinweight.pdf); (Final Team Standing.pdf)

5. ATHLETICS BOYS – (Long Jump.pdf); (Shot Put.pdf); (Triple Jump.pdf); (Javelin Throw.pdf); (3000m Steeple Chase.pdf); (400 Meter Hurdles.pdf); (Discus Throw.pdf); (100-Meter Dash.pdf); (800-Meter Run.pdf); (100-Meter Dash.pdf); (5000-Meter Run.pdf); (High Jump.pdf); (110-Meter Hurdles.pdf); (400-Meter Dash.pdf); (1500-Meter Run.pdf); (200-Meter Dash.pdf); (Pole Vault.pdf); (4X100-Meter Relay.pdf); (4X400-Meter Relay.pdf)

6. ATHLETICS GIRLS – (Javelin Throw.pdf); (Long Jump.pdf); (Triple Jump.pdf) (Shot Put.pdf); (400 Meters Hurdles.pdf); (100-Meter Dash.pdf); (800-Meters Run.pdf); (100-Meter Hurdles.pdf); (400-Meter Dash.pdf); (High Jump.pdf); (200-Meter Dash.pdf); (3000-Meter Run.pdf); (1500-Meter Run.pdf); (Discus Throw.pdf); (4X100-Meter Relay.pdf); (4X400-Meter Relay.pdf)

7. BADMINTON BOYS – (Individual Singles.xls); (Individual Doubles.xls); (Individual Mixed Doubles.xls); (Team Tie.xls); (Team Standing.xls)

8. BADMINTON GIRLS – (Individual Singles.xls); (Individual Doubles.xls); (Individual Mixed Doubles.xls); (Team Tie.xls); (Team Standing.xls)

9. BASEBALL -

10. BASKETBALL -

11. BOXING – (Elimination Round.pdf); (Quarterfinals Result.pdf); (Semifinals Result.pdf); (Finals Result.pdf); (Light Flyweight.pdf); (Mosquito Weight.pdf); (Paper Weight.pdf); (Pin Weight.pdf); (Powder Weight.pdf)

12. CHESS BOYS - (Round 1 Result.pdf); (Round 2 on 2010-04-13 0900.pdf); (Round 2 Result.pdf); (Round 3 Result.pdf); (Team Standing After Round 3.pdf); (Round 4 Result.pdf); (Team Standing After Round 4.pdf); (Round 5 Result.pdf); (Team Standing After Round.pdf); (Round 6 Result.pdf); (Team Standing After Round 6.pdf); (Final Round Result.pdf); (Final Team Standing.pdf)

13. CHESS GIRLS – (Round 1 Result.pdf); (Round 2 on 2010-04-13 0900.pdf); (Round 2 Result.pdf); (Round 3 Result.pdf); (Team Standing After Round 3.pdf); (Round 4 Result.pdf); (Team Standing After Round 4.pdf); (Round 5 Result.pdf); (Team Standing After Round 5.pdf); (Round 6 Result.pdf); (Team Standing After Round 6.pdf); (Final Round Result.pdf); (Final Team Standing.pdf)

14. FOOTBALL -

15. GYMNASTICS MAG – (Team Championship & Individual All Around.pdf); (Floor Exercise.pdf); (Vault.pdf)

16. GYMNASTICS WAG – (Team Champion & Individual All Around.pdf); (Balance Beam.pdf); (Floor Exercise.pdf); (Vault.pdf)

17. GYMNASTICS RG – (Team Champion & Individual All Around.pdf); (Ball.pdf); (Hoop.pdf); (Ribbon.pdf); (Rope.pdf)

18. SEPAK TAKRAW – (Inter-Team Competition Result.pdf);

19. SOFTBALL -

20. SWIMMING BOYS & GIRLS – (Preliminaries Events 1-16.pdf); (Preliminaries Events 17-28.pdf); (Finals Events 1-16.pdf); (Finals Events 17-28.pdf); (New 2010 Palaro Record 200m Freestyle.pdf); (Preliminaries Events 33-44.pdf); (Finals Events 29-44.pdf); (Preliminaries Events 45-60.pdf); (Finals Events 45-60.pdf); (Swimming Final Team Standiing.pdf)

21. TABLE TENNIS BOYS - (Individual Finals.pdf); (Team Finals.pdf)

22. TABLE TENNIS GIRLS – (Individual Finals.pdf); (Team Finals.pdf)

23. TAEKWONDO BOYS – (Poomsae Individual Group A.pdf); (Poomsae Individual Group B.pdf); (Poomsae Team.pdf); (Kyorugi – Bantam Weight.pdf); (Kyorugi – Feather Weight.pdf); (Kyorugi – Fin Weight.pdf); (Kyorugi – Fly Weight.pdf); (Kyorugi – Light Weight.pdf); (Kyorugi – Welter Weight.pdf)

24. TAEKWONDO GIRLS – (Poomsae Individual Group A.pdf); (Poomsae Individual Group B.pdf); (Poomsae Team.pdf); (Kyorugi_Bantam_Weight.jpg); (Kyorugi_Fly_Weight.jpg); (Kyorugi_Feather_Weight.jpg); (Kyorugi_Fin_Weight.jpg); (Kyorugi_Light_Weight.jpg); (Kyorugi_Welter_Weight.jpg)

25. TENNIS BOYS - (Singles Competition.pdf); (Doubles Competition.pdf); (Team Competition) (Over-all Team Standing)

26. TENNIS GIRLS – (Singles Competition.pdf); (Doubles Competition.pdf); (Team Competition); (Over-all Team Standing.pdf)

27. VOLLEYBALL BOYSDaily Bulletin as of 4-17-2010 Secondary Boys.pdf

28. VOLLEYBALL GIRLSDaily Bulletin as of 4-17-2010 Secondary Girls.pdf

2009 Palarong Pambansa Official Result

March 19, 2012 Comments off

Click here to view Running Points by Event

ELEMENTARY DIVISION

1. ATHLETICS BOYS – (100-Meter Dash.pdf), (200-Meter Dash.pdf), (400-Meter Dash.pdf), (800-Meter Run.pdf), (1500-Meter Run.pdf), (110-Meter Hurdles.pdf), (400-Meter Hurdles.pdf), (Triple Jump.pdf), (Discus Throw.pdf), (Long Jump.pdf), (Shot Put.pdf), (High Jump.pdf), (Javelin Throw.pdf), (4X100-Meter Relay.pdf), (4X400-Meter Relay.pdf)
Video Footage Courtesy of Rey Tomas & Romeo Valdez)
(100-Meter Dash), (400-Meter Dash), (1,500-Meter Run), (400-Meter Hurdles), (Long Jump), (Javelin Throw), (High Jump)

2. ATHLETICS GIRLS – (100-Meter Dash.pdf), (200-Meter Dash.pdf), (400-Meter Dash.pdf), (800-Meter Run.pdf), (1500-Meter Run.pdf),(100-Meter Hurdles .pdf), (400-Meter Hurdles.pdf), (Long Jump.pdf), (Triple Jump.pdf), (High Jump.pdf), (Shot Put.pdf), (Discus Throw.pdf), (Javelin Throw.pdf), (4X100-Meter Relay.pdf), (4X400-Meter Relay.pdf)
Video Footage Courtesy of Rey Tomas & Romeo Valdez)
(100-Meter Dash), (400-Meter Dash), ( 1,500-Meter Run), (100-Meter Hurdles), (400-Meter Hurdles), (Triple Jump), (Discus Throw), (Javelin Throw)

3. BADMINTON BOYS & GIRLS (Final Team Standing by Category.xls)

4. BASEBALL (Final Team Standing.pdf)

5. BASKETBALL (Final Team Standing.pdf)

6. BOXING (Elimination Bouts.pdf), (Quarter Finals.pdf), (Ant Weight Category.pdf), (Kiddie Weight Category.pdf), (Final Team Standing.pdf)

7. CHESS BOYS (Team Standing after Round 2.pdf), (Team Standing after Round 3.pdf), (Team Standing after Round 4.pdf), (Team Standing after Round5.pdf), (Team Result as of May 1, 1:30 PM after Round 6.pdf), (Standing after Round 6.pdf), (Result after Round 7.pdf), (Team Standing after Round 7 .pdf), (Final Team Standing.pdf)

8. CHESS GIRLS (Team Standing after Round 2.pdf), (Team Standing after Round 3.pdf), (Team Standing after Round 4.pdf), (Team Standing after Round 5.pdf), (Team Result as of May 1, 1:30 PM after Round 6.pdf), (Team Standing after Round 6.pdf), (Result after Round 7.pdf), (Team Standing after Round 7 .pdf), (Final Team Standing.pdf)

9. FOOTBALL

10. GYMNASTICS MAG (Horse Vault & Floor Exercise.pdf), (Team Champion & Individual All Around.pdf), (Championship Points Team & IAA.pdf)

11. GYMNASTICS WAG (Horse Vault, Balance Beam & Floor Exercise.pdf), (Team Champion & Individual All Around.pdf), (Championship Points Team & IAA.pdf)

12. GYMNASTICS RG (Rope.pdf), (Hoop.pdf), (Ball.pdf), (Ribbon.pdf), (Team Championship & Individual All Around.pdf), (Championship Points Team & IAA.pdf)

13. SIPA (Final Team Standing.pdf)

14. SOFTBALL (Final Team Standing.pdf)

15. SWIMMING BOYS & GIRLS (Meet Program Prelims.zip), (Meet Program Finals.zip), (Swimming Result Prelims.zip), (Swimming Result Finals.zip), (Team Standing.zip), (Palarong Pambansa 2009 Record Breakers.zip), (Palarong Pambansa 2008 Records.xls), (Special Events Result.zip)

16. TABLE TENNIS BOYS (Individual Events Ranking.pdf), (Team Events Ranking.pdf), (Team Competition.pdf), (Final Team Standing.pdf)

17. TABLE TENNIS GIRLS (Individual Events Ranking.pdf), (Team Events Ranking.pdf), (Team Competition.pdf), (Final Team Standing.pdf)

18. TAEKWONDO BOYS (Kyorugi Group 1.pdf), (Kyorugi Group 2.pdf), (Kyorugi Group 3.pdf), (Kyorugi Group 4.pdf), (Kyorugi Group 5.pdf), (Kyorugi Group 6.pdf), (Poomsae Individual Group A.pdf), (Poomsae Individual Group B.pdf), (Poomsae Team.pdf)

19. TAEKWONDO GIRLS (Kyorugi Group 1.pdf), (Kyorugi Group 2.pdf), (Kyorugi Group 3.pdf), (Kyorugi Group 4.pdf), (Kyorugi Group 5.pdf), (Kyorugi Group 6.pdf), (Poomsae Individual Group A.pdf), (Poomsae Individual Group B.pdf), (Poomsae Team.pdf)

20. TENNIS BOYS (Singles Competition.pdf), (Doubles Competition.pdf), (Team Competition.pdf), (Final Team Standing.pdf)

21. TENNIS GIRLS (Singles Competition.pdf), (Doubles Competition.pdf), (Team Competition.pdf), (Final Team Standing.pdf)

22. VOLLEYBALL BOYS (Final Team Standing.pdf)

23. VOLLEYBALL GIRLS (Final Team Standing.pdf)

SECONDARY DIVISION

1. ARCHERY BOYS – (30 Meters.pdf), (50 Meters.pdf), (1/2 Fita Round.pdf), (Individual Olympic Round.pdf), (Team Olympic Round.pdf)

2. ARCHERY GIRLS – (30 Meters.pdf), (50 Meters.pdf), (1/2 Fita Round.pdf), (Individual Olympic Round.pdf), (Team Olympic Round.pdf)

3. ARNIS BOYS (Anyo Individual Single Weapon.pdf), (Anyo Individual Double Weapon.pdf), (Anyo Team Single Weapon.pdf)), (Anyo Team Double Weapon.pdf), (Full Contact Fly Weight.pdf), (Full Contact Pin Weight.pdf), (Full Contact Bantam Weight.pdf), (Full Contact Feather Weight.pdf), (Full Contact Extra Light Weight.pdf), (Summary of Points by Category Team Standing.pdf)

4. ARNIS GIRLS (Anyo Individual Single Weapon.pdf), (Anyo Individual Double Weapon.pdf), (Anyo Team Single Weapon.pdf), (Anyo Team Double Weapon.pdf), (Full Contact Fly Weight.pdf), (Full Contact Pin Weight.pdf), (Full Contact Bantam Weight.pdf), (Full Contact Feather Weight.pdf), (Full Contact Extra Light Weight.pdf), (Summary of Points by Category Team Standing.pdf)

5. ATHLETICS BOYS (100-Meter Dash.pdf), (200-Meter Dash.pdf), (400-Meter Dash.pdf), (800-Meter Run.pdf), (1500-Meter Run.pdf), (3000-Meter Steeple Chase.pdf), (5000-Meter Run.pdf), (110-Meter Hurdles.pdf), (400-Meter Hurdles.pdf), (Triple Jump.pdf), (Long Jump.pdf), (High Jump.pdf), (Pole Vault.pdf), (Discus Throw.pdf), (Javelin Throw.pdf), (Shot Put.pdf), (4X100-Meter Relay.pdf), (4X400 Meter Relay.pdf)
Video Footage Courtesy of Rey Tomas & Romeo Valdez)
(100-Meter Dash), (400-Meter Dash), (1,500-Meter Run ), (3,000-Meter Steeple Chase), (5,000-Meter Run), (400-Meter Hurdles), (Long Jump), (High Jump), (Shot Put), (Discus Throw), (Javelin Throw)

6. ATHLETICS GIRLS (100-Meter Dash.pdf), (200-Meter Dash.pdf), (400-Meter Dash.pdf), (800-Meter Run.pdf), (1500-Meter Run.pdf), (3000-Meter Run.pdf), (100-Meter Hurdles.pdf), (400-Meter Hurdles.pdf), (Long Jump.pdf), (Javelin Throw.pdf), (Triple Jump.pdf), (Discus Throw.pdf), (Shot Put.pdf), (High Jump.pdf), (4X100-Meter Relay.pdf), (4X400-Meter Relay.pdf)
Video Footage Courtesy of Rey Tomas & Romeo Valdez)
( 100-Meter Dash), (400-Meter Dash), (1,500-Meter Run), (400-Meter Hurdles), (Long Jump), (Triple Jump), (High Jump), (Javelin Throw)

7. BADMINTON Boys & Girls – (Final Team Standing by Category.xls)

8. BASEBALL (Final Team Standing.pdf)

9. BASKETBALL (Final Team Standing.pdf)

10. BOXING (Elimination Bouts.pdf), (Quarter Finals.pdf), (Powder Weight.pdf), (Pin Weight.pdf), (Paper Weight.pdf), (Mosquito Weight.pdf), (Light Flyweight.pdf), (Final Team Standing Boxing.pdf)

11. CHESS BOYS (Team Standing after Round 2.pdf), (Team Standing after Round 3.pdf), (Team Standing after Round 4.pdf), (Team Standing after Round 5.pdf), (Team Result as of May 1, 1:30 PM after Round 6.pdf), (Team Standing after Round 6.pdf), (Result after Round 7.pdf), ()Team Standing after Round 7.pdf), (Final Team Standing.pdf)

12. CHESS GIRLS (Team Standing after Round 2.pdf), (Team Standing after Round 3.pdf), (Team Standing after Round 4.pdf), (Team Standing after Round.pdf), (Team Result as of May 1, 1:30 PM after Round 6.pdf), (Team Standing after Round 6.pdf), (Result after Round 7.pdf), (Team Standing after Round 7.pdf), (Final Team Standing.pdf)

13. FOOTBALL

14. GYMNASTICS MAG (Horse Vault & Floor Exercise.pdf), (Team Champion & Individual All Around.pdf), (Championship Points Team & IAA.pdf)

15. GYMNASTICS WAG (Horse Vault, Balance Beam & Floor Exercise.pdf), (Team Champion & Individual All Around.pdf), (Championship Points Team & IAA.pdf)

16. GYMNASTICS RG (Rope.pdf), (Hoop.pdf), (Ball.pdf), (Ribbon.pdf), (Team Championship & Individual All Around.pdf), (Championship Points Team & IAA.pdf)

17. SEPAK TAKRAW (Inter-Team Standing.pdf), (Inter-Team & Inter-Regu Result.pdf), (Final Team Standing.pdf)

18. SOFTBALL (Final Team Standing.pdf)

19. SWIMMING BOYS & GIRLS (Meet Program Prelims.zip), (Meet Program Finals.zip), (Swimming Result Prelims.zip), (Swimming Result Finals.zip), (Team Standing.zip), (Palarong Pambansa 2009 Record Breakers.zip), (Palarong Pambansa 2008 Records.xls), (Special Events Result.zip)

20. TABLE TENNIS BOYS (Individual Events Ranking.pdf), (Team Events Ranking.pdf), (Team Competition.pdf), (Final Team Standing.pdf)

21. TABLE TENNIS GIRLS (Individual Events Ranking.pdf), (Team Events Ranking.pdf), (Team Competition.pdf), (Final Team Standing.pdf)

22. TAEKWONDO BOYS (Kyorugi Fin Weight.pdf), (Kyorugi Bantam Weight.pdf), (Kyorugi Light Weight.pdf), (Kyorugi Fly Weight.pdf), (Kyorugi Feather Weight.pdf), (Kyorugi Welter Weight.pdf), (Poomsae Individual Group A.pdf), (Poomsae Individual Group B.pdf), (Poomsae Team.pdf)

23. TAEKWONDO GIRLS (Kyorugi Fin Weight.pdf), (Kyorugi Fly Weight.pdf), (Kyorugi Bantam Weight.pdf), (Kyorugi Feather Weight.pdf), (Kyorugi Light Weight.pdf), (Kyorugi Welter Weight.pdf), (Poomsae Individual Group A.pdf), (Poomsae Individual Group B.pdf), (Poomsae Team.pdf)

24. TENNIS BOYS (Singles Competition.pdf), (Doubles Competition.pdf), (Team Competition.pdf), (Final Team Standing.pdf)

25. TENNIS GIRLS (Team Competition.pdf)

26. VOLLEYBALL BOYS (Final Team Standing.pdf)

27. VOLLEYBALL GIRLS (Final Team Standing.pdf)

2008 Palarong Pambansa Official Result

March 19, 2012 Comments off

Click here to view Running Points by Event

ELEMENTARY DIVISION

1. ATHLETICS BOYS – (100m, 200m, 400m, 800m, 1500m, 110mH, 400mH, Triple Jump, Discus Throw, Long Jump, Shot Put, High Jump, Javelin Throw, 4X100m Relay, 4X400m Relay)

2. ATHLETICS GIRLS – (100m, 200m, 400m, 800m, 1500m,100mH, 400mH, Long Jump, Triple Jump, High Jump, Shot Put.pdf, Discus Throw, Javelin Throw, 4X100m Relay, 4X400m Relay)

3. BADMINTON Boys & Girls - (Team Tie Final) (Ind.Event1), (Ind.Event2), (Ind.Event3)(Quarter Finals)(Individual Final Result), (Individual & Team Points), (Championship Points)

4. BASEBALL(Championship Result)

5. BASKETBALL(Championship Result)

6. CHESS – Boys & Girls(Championship Result)

7. FOOTBALL(Championship Result)

8. GYMNASTICS Boys & Girls (RG IAA & Team) (WAG IAA & Teaml) (MAG IAA & Team)(RG Rope, Ball, Hoop & Ribbon) (MAG Horse Vault, Floor Exercise)(WAG Horse Vault, Floor Exercise, Balance Beam)

9. SIPA TAKRAW (Championship Result)

10. SOFTBALL(Championship Result)

11. SWIMMING (Events 1-16) (Events 17-28)(Events 29-40)(Events 41-56) (Individual Ranking B), (Individual Ranking G), (Team Ranking B), (Team Ranking G)

12. TABLE TENNIS Boys & Girls (Team B), (Team G)

13. TAEKWONDO – Boys & Girls (Kyorugi B), (Kyorugi G), (Poomsae Individual & Team B), (Poomsae Individual & Team G), (Championship Points B), (Championship Points G)

14. TENNIS – Boys & Girls (Singles B), (Singles G), (Doubles B), (Doubles G), (Team B) (Team G) (Championship Points B),

15. VOLLEYBALL – Boys & Girls(Championship Result B), (Championship Result G)

SECONDARY DIVISION

1. ARCHERY Boys & Girls(30m G), (50m G), (1/2FR G), (IOR G), (30m B), (50m B), (1/2FR B), (IOR B) (TOR G)(TOR B)

2. ARNIS(Anyo Event Individual), (Anyo Event Team) (Full Contact Result), (Full Contact Points)

3. ATHLETICS BOYS Finals – (100m, 200m, 400m, 800m, 1500m, 3000mSC, 5000m, 110mH, 400mH, Triple Jump, Long Jump,High Jump, Pole Vault, Discus Throw, Javelin Throw, Shot Put, 4X100m Relay, 4X400m Relay)

4. ATHLETICS GIRLS Finals – (100m, 200m, 400m, 800m, 1500m, 3000m, 100mH, 400mH, Long Jump, Javelin Throw, Triple Jump, Discus Throw, Shot Put, High Jump, 4X100m, 4X400m)

5. BADMINTON Boys & Girls(Team Tie Final)(Individual Event)(Quarter Finals)(Individual Final Result),(Individual & Team Points), (Championship Points)

6. BASEBALL (Championship Result)

7. BASKETBALL (Championship Result)

8. BOXING(Elimination Bout P1), (Elimination Bout P2) (Quarter Finals) (Semi-Final Bouts)(Championship Bouts),(Team Standing)

9. CHESS – Boys & Girls(Championship Result)

10. FOOTBALL (Championship Result)

11. GYMNASTICS Boys & Girls(RG IAA & Team) (WAG IAA & Team), (MAG IAA & Team)(RG Rope, Ball, Hoop & Ribbon) (MAG Horse Vault, Floor Exercise)(WAG Horse Vault, Floor Exercise, Balance Beam)

12. SEPAK TAKRAW (Inter-Team)(Inter-Regu)

13. SOFTBALL (Championship Result)

14. SWIMMING - (Events 1-16) (Events 17-28)(Events 29-40)(Events 41-56) (Individual Ranking B), (Individual Ranking G), (Team Ranking B), (Team Ranking G)

15. TABLE TENNIS Boys & Girls(Team Finals B), (Team Finals G)

16. TAEKWONDO – Boys & Girls(Kyorugi B), (Kyorugi G), (Poomsae Individual & Team B), (Poomsae Individual & Team G), (Championship Points B), (Championship Points G)

17. TENNIS – Boys & Girls(Singles B), (Doubles B), (Team B) (Team G)(Championship Points B)

18. VOLLEYBALL – Boys & Girls (Championship Result B), (Championship Result G)

Palaro Record Holders

March 19, 2012 Comments off

ATHLETICS

ELEMENTARY DIVISION NAME OF ATHLETE YEAR REGION TIME / DISTANCE
RECORD HOLDERS
100-Meter Dash Boys Nasser Tacongcong 1998 ARMM 11.40
Girls Irene Mojar 1997 BRAA 12.80
200-Meter Dash Boys Nasser Tacongcong 1998 ARMM 23.70
Girls Charmie Cabale 1998 WMRAA 26.94
400-Meter Dash Boys Sajipa Bassal 1998 WMRAA 54.30
Girls Rufia Tapsin 1996 WMRAA 59.5
800-Meter Run Boys Jay-jay Rogelio 2002 STRAA 2:07.6
Girls Jovel Ambagon 1996 STRAA 2:25.0
1,500-Meter Run Boys Askar Mohammed 1998 WMRAA 4:22.5
Girls Jovel Ambagon 1996 STRAA 5:00.0
110-Meter Hurdles Boys Sajipa Bassal 1998 WMRAA 15.8
100-Meter Hurdles Girls Zara Dela Virgo 1998 BRAA 16.5
400-Meter Hurdles Boys Sahipa Bassal 1998 WMRAA 59.20
Girls Junelou Cabal 1998 NMRAA 1:08.62
Long Jump Boys Jeremie Tamles 2002 DAVRAA 6.04
Girls Angeline Cabreros 2000 SMRAA 4.99
Triple Jump Boys Richard Maulion 2005 CALABARZON 12.48
Girls Irin Balauran 2005 CVRAA 10.42
High Jump Boys Alvaro Uy 1998 CAVRAA 1.73
Girls Precious Que 2005 NCRAA 1.55
Shot Put Boys Sali Hamid 2000 WMRAA 12.42
Girls Canny Amor Bartolome 1996 SMRAA 10.93
Discus Throw Boys Sonny Boy Tartana 2005 NCRAA 36.12
Girls Jihan Badojos 1998 CAVRAA 30.38
Javelin Throw Boys Jonah Robles 1998 STRAA 51.88
Girls NiƱa Malinao 2006 CALABARZON 34.94
4 X 100-M Relay Boys WMRAA 1997 WMRAA 47.5
Girls CAVRAA 1997 CAVRAA 51.8
4 X 400-M Relay Boys WMRAA 1997 WMRAA 3:42.50
Girls STRAA 1996 STRAA 4:16.10
SECONDARY DIVISION NAME OF ATHLETE YEAR REGION TIME / DISTANCE
RECORD HOLDERS
100-Meter Dash Boys Noval, Daniel VII 10.9 (Equalled) 10.9
Girls Nancy Navalta 1997 IRAA 11.90
200-Meter Dash Boys Ronald Caluanan 1998 CAVRAA 22.19
Girls Nancy Navalta 1993 IRAA 24.50
400-Meter Dash Boys Rene Boy Tanuan 1997 STRAA 49.4
Girls Jonah Genilza 1998 NCRAA 58.01
800-Meter Run Boys Rene Boy Tanuan 1997 STRAA 1:57.0
Girls Dely Condes 1995 NCRAA 2:18.3
1,500-Meter Run Boys Peter Sabado 1994 CAR 4:06.0
Girls Policornia Bolobo 1991 4:47.90
3,000-M. Steeple Chase Boys Crisanto Canillo 1998 CAVRAA 9:41.70
3,000-Meter Run Girls Mary Jane Campos 2000 CVRAA 10:40.68
5,000-Meters Run Boys Cresencio Cabal 1998 SMRAA 15:38.40
110-Meter Hurdles Boys Mario Tabanio 1992 WMRAA 14.78
100-Meter Hurdles Girls Michelle Patasaha 1996 WMRAA 14.90
400-Meter Hurdles Boys Jorge Pinanonang 2006 CAVRAA 55.7
Girls Ma. Rochelle Jabrica 1994 NCRAA 1:00.5
Long Jump Boys Paulo Martinez 2002 STRAA 7.15
Girls Maricel Sibug 2002 SMRAA 5.66
Triple Jump Boys Paulo Martinez 2002 STRAA 14.21
Girls Maribel Sibug 2002 SMRAA 12.02
High Jump Boys Paulo Martinez 2002 STRAA 1.90
Girls Mariz Cotoner 2002 STRAA 1.60
Pole Vault Boys Christian Chua 1993 NCRAA 3.80
Shot Put Boys Arthur Enon 1990 13.19
Girls Marites Barrios 1992 11.20
Discus Throw Boys Clifford John Bonjoc 2005 CVRAA 41.62
Girls Nina Marie Lumapaz 2000 CVRAA 32.45
Javelin Throw Boys Alleloid Lumabao 2002 IRAA 59.18
Girls Melba Quirino 1988 WVRAA 39.72
4 X 100-M Relay Boys STRAA 1995 STRAA 43.60
Girls NCRAA 2002 NCRAA 46.6
4 X 400-M Relay Boys STRAA 1993 STRAA 3:23.40
Girls STRAA 2002 STRAA 4:01.60

SWIMMING

ELEMENTARY DIVISION NAME OF ATHLETE YEAR REGION TIME
RECORD HOLDERS
50-m Backstroke Boys Banjo Borja 2005 31.19
Girls Dorothy Grace Hong 2006 NCRAA 32.62
50-m Breaststroke Boys Joshua Acain 2006 NCRAA 33.32
Girls Khalyla Khunn 1997 CVRAA 36.83
50-m Butterfly Boys Ronald Guiriba 2000 NCRAA 28.03
Girls Lynette Ang 1996 CVRAA 30.65
50-m Freestyle Boys Ronald Guiriba 2000 NCRAA 26.64
Girls Lynette Ang 1997 CVRAA 29.07
100-m Backstroke Boys Evan Grabador 1998 NCRAA 1:07.56
Girls Dorothy Grace Hong 2006 NCRAA 1:09.65
100-m Breaststroke Boys Raffy, Hechanova 2002 WVRAA 1:15.65
Girls Eloisa Del Mundo 1996 NCRAA 1:21.27
100-m Butterfly Boys Ronald Guiriba 2000 NCRAA 1:03.04
Girls Jasmin Al-Khaldi 2006 NCRAA 1:09.90
100-m Freestyle Boys Ronald Guiriba 2000 NCRAA 58.61
Girls Jasmin Al-Khaldi 2006 NCRAA 1:03.46
200-m Freestyle Boys Ronald Guiriba 2000 NCRAA 2:11.76
Girls Kerschtine Velez 2000 WVRAA 2:19.63
200-m Individual Medley Boys Banjo Borja 2003 STRAA 2:26.75
Girls 2:38.54
4 X 50-m Medley Relay Boys NCRAA 2002 NCRAA 2:08.27
Girls NCRAA 2006 NCRAA 2:14.31
4 X 50-m Freestyle Relay Boys WVRAA 1998 WVRAA 1:57.77
Girls WVRAA 2000 WVRAA 2:02.92
4 X 100-m Medley Relay Boys Tano, Dacanay, Tano, Sing 2002 NCRAA 4:41.75
Girls Hong, Ilustre, Al-Khaldi, Cruz 2006 NCRAA 4:55.08
4 X 100-m Freestyle Relay Boys NCRAA 2005 NCRAA 4:21.53
Girls WVRAA 2000 WVRAA 4:29.53
SECONDARY DIVISION NAME OF ATHLETE YEAR REGION TIME
RECORD HOLDERS
100-m Backstroke Boys Jonathan De Guzman 1998 BRAA 1:02.54
Girls Lizza Danila 1998 STRAA 1:08.00
100-m Breaststroke Boys Gerard Gabriel Bordado 2005 BRAA 1:07.38
Girls Khalyla Khunn 1998 CVRAA 1:17.76
100-m Butterfly Boys
Girls Lynette Ang 1998 CVRAA 1:07.25
100-m Freestyle Boys Kendrick Uy 2005 NCRAA 54.47
Girls Althea Lim 1998 NCRAA 1:00.55
200-m Backstroke Boys Ryan Paolo Arabejo 2005 2:12.61
Girls Lizza Danila 1998 STRAA 2:22.68
200-m Breaststroke Boys Rafael Chua 1998 NCRAA 2:30.42
Girls Jenny Guerrero 1998 NCRAA 2:48.00
200-m Butterfly Boys Carlo Piccio 1998 WVRAA 2:09.98
Girls Althea Lim 1999 NCRAA 2:26.22
200-m Freestyle Boys Ryan Paolo Arabejo 2005 NCRAA 1:59.92
Girls Althea Lim 1998 NCRAA 2:12.12
400-m Freestyle Boys Ryan Paolo Arabejo 2005 NCRAA 4:08.36
Girls Natasha Legarda 1998 NCRAA 4:35.23
200-m Individual Medley Boys Carlo Piccio 1998 WVRAA 2:13.28
Girls Althea Lim 1998 NCRAA 2:25.66
4 X 50-m Medley Relay Boys BRAA 2005 BRAA 1:55.69
Girls CVRAA 1998 CVRAA 2:12.24
4 X 50-m Freestyle Relay Boys NCRAA 1998 NCRAA 1:45.39
Girls NCRAA 2005 NCRAA 1:58.04
4 X 100-m Medley Relay Boys Tano, Villagante, Chiu, Uy 2005 NCRAA 4:11.31
Girls NCRAA 1998 NCRAA 4:40.62
4 X 100 m Freestyle Relay Boys NCRAA 2005 NCRAA 3:44.78
Girls 4:21.74
Categories: Palaro Record Holders
Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 35 other followers