Home > 2011 Palaro Records > 2011 Palaro Result

2011 Palaro Result

2011 PALARONG PAMBANSA
May 8-14, 2011
Jose Rizal Memorial State University
Dapitan City, Zamboanga del Norte
Hosted by: City of Dapitan
Co-Hosted by: DepED Regional Office IX

ATHLETICS

ELEMENTARY DIVISION 2011 PALARONG PAMBANSA RESULT
*** Record Breaker NAME OF ATHLETE REGION TIME/DISTANCE
100 Meter Dash Boys Pena, Venz T. III 11.95
Girls Pano, Keithly Josephine B. II 13.3
200 Meter Dash Boys Valenzuela, Aldrin S. IV-A 24.93
Girls Casidsid, Cyra Shane T. VI 27.21
400 Meter Dash Boys Pena, Venz T. III 55.54
Girls Sabanes, Phebe Joy L. IV-B 1.00.79
800 Meter Run Boys Nabong, Vincent Jacob T. III 2.07.12
Girls Sustituedo, Joneza Mie VI 2.21.48
1,500 Meter Run Boys Nabong, Vincent Jacob T.  III  4.28.52
Girls Sustituedo, Joneza Mie  VI  4.53.10
110  Meters Hurdles Boys Moraco, Kimboy N.  IV-B  17.11
100 Meters Hurdles Girls Bardaje, Paula Mae C.  NCR 16.98
400 Meters Hurdles Boys Gilva, Rofrey  VI  1.01.64
Girls Castellano, Rhea E.  VI  1.08.86
Long Jump Boys Pelletero, Kit Vincent  VII  5.76
Girls Tayco, Jasmin C.  VI  4.79
Triple Jump Boys Sisgados, Rolando Jr. B.  XII  11.58
Girls Natan, Kimberly A.  VI  10.21
High Jump Boys Arnedo, Mark M.  II  1.55
Girls Tayco, Jasmin C.  VI  1.5
Shot Put Boys Fargas, Philip Louis D.  NCR  12.29
Girls Medina, Terencezel  IX  8.97
Discus Throw Boys Manalang, John Edrick D.  NCR  33.18
Girls Galvez, Allyza Mary Joy F.  IV-A  27.55
Javelin Throw Boys Halongong, Lanz Jeremy  VI  44.80
Girls Naotario, Jovelyn P.  II  38.22
4 X 100 M Relay Boys Lim, Gilva, Martir & Premaleon  VI  49.24
Girls Tayco, Casidsid, Castellano &
Caballero
 VI  53.34
4 X 400 M Relay Boys Pena, Pineda, Locmayon &
Nabong
 III  3.54.33
Girls Sustituedo, De Josef, Caballero &
Tayco
 VI  4.18.34
SECONDARY DIVISION 2011 PALARONG PAMBANSA RESULT
*** Record Breaker NAME OF ATHLETE REGION TIME/DISTANCE
100 Meter Dash Boys Nor, Romnick L.  ARMM  10.99
Girls Rosales, Jenyrose  IV-A  12.38
200 Meter Dash Boys Nor, Romnick L.  ARMM  22.68
Girls Rosales, Jenyrose  IV-A  25.35
400 Meter Dash Boys Lopena, Anfernee  VII  50.35
Girls Rosales, Jenyrose ***  IV-A  57.33 ***
800 Meters Run Boys Caido, Joan Q.  I  1.57.40
Girls Barit, Mae L.  XI  2.19.98
1,500 Meter Run Boys Montalbo, Jun T.  VI  4.10.36
Girls Barit, Mae L.  XI  4.57.28
3,000 M. Steeple Chase Boys Camino, Imuel  X  9.46.23
3,000 Meter Run Girls Barit, Mae L.  XI  10.45.78
5,000 Meters Run Boys Camino, Imuel  X  15.52.90
110 Meters Hurdles Boys Mana-ay, Michael B.  VI  15.19
100 Meters Hurdles Girls Palmares, Michelle  IV-A  15.18
400 Meters Hurdles Boys Gonzales, Aldrin D.  IX  55.73
Girls Penarubia, Rieveneth Jayed F.  VI  1.05.73
Long Jump Boys Layumas, Gerald Mark P.  VI  6.86
Girls Ynot, Yra Perlita M.  NCR  5.30
Triple Jump Boys Layumas, Gerald Mark P.  VI  14.34
Girls Palmares, Michelle  IV-A  11.62
High Jump Boys Gesulgon, Ralph Efraem N.  VI  1.85
Girls Camacho, Diane C.  NCR  1.50
Pole Vault Boys Managuelod, David C.  NCR  3.70
Shot Put Boys Gesulgon, Ralph Efraem N.  VI  13.68 (6kgs.)
Girls De Oro, Maika D.  VI  10.50
Discus Throw Boys Cabanyog, Richee Joy A.  VI  33.52
Girls De Oro, Maika D. ***  VI  40.25 ***
Javelin Throw Boys Gesulgon, Ralph Efraem N.  VI  52.32
Girls Cimatu, Stephanie ***  I  41.27 ***
4 X 100 M Relay Boys Pascua, Montecer, Maullon &
Valdenarro
 IV-A  44.10
Girls Rosales, Judilla, Palmares &
Sarenas
 IV-A  50.12
4 X 400 M Relay Boys Monterde, Monzon, Etulle &
Lopena
 VII  44.34
Girls Rosales, Judilla, Palmares &
Senobio
 IV-A  4.05.02

SWIMMING

ELEMENTARY DIVISION 2011 PALARONG PAMBANSA RESULT
*** Record Breaker NAME OF ATHLETE REGION TIME
50 m Backstroke Boys Rominquit, Mark Jose  NCR  31.75
Girls Canlas, Adrian Ysabe  NCR  35.09
50 m Breaststroke Boys Nooh, Abdulrahim  NCR  35.75
Girls Uy, Shane Chantal  NCR  38.97
50 m Butterfly Boys Rominquit, Mark Jose  NCR  28.37
Girls Castrillo, Regina  NCR  31.33
50 m Freestyle Boys Rominquit, Mark Jose  NCR  26.71
Girls Bondad, Catherine  IV-A  29.76
100 m Backstroke Boys Rominquit, Mark Jose  NCR  1:08.55
Girls Jerez, Christianne  VI  1:16.62
100 m Breaststroke Boys Ellsworth, James Alfo  III  1:18.55
Girls Teope, Helena Raine  III  1:24.49
100 m Butterfly Boys Kong, Michael Ichiro  VII  1:07.43
Girls Pillado, Francis May  IV-B  1:09.38 ***
100 m Freestyle Boys Rominquit, Mark Jose  NCR  59.44
Girls Bondad, Catherine  IV-A  1:05.02
200 m Freestyle Boys Guevarra, Alnair  NCR  2:11.15
Girls Bondad, Catherine  IV-A  2:19.26
200 m Individual Medley Boys Arcilla, Jose Marie  IV-A  2:30.37
Girls Bondad, Catherine  IV-A  2:40.59
4 X 50 m Medley Relay Boys Rominquit, Nooh,
Pogiongko & Guevarra
 NCR   2:07.33 ***
Girls Bondad, Galay, Magallanes &
Pamintuan
 IV-A  2:20.73
4 X 50 m Freestyle Relay Boys Callanta, Claveria, Guevarra, Dapat  NCR  1:53.64
Girls Siroy, Tee, Castenada, Daos  NCR  2:08.76
4 X 100 m Medley Relay Boys Pogiongko, Callanta, Rominquit & Dapat  NCR  4:41.80
Girls Bondad, Galay, Himor & Pamintuan  IV-A  5:05.53
4 X 100 m Freestyle Relay Boys Gurango, Marco, Frias, Puyo  IV-A  4:27.45
Girls Occeno, Brigoli, Eslafor, Garbanzos  VI  4:40.26
400 m Freestyle Boys  Guevarra, Alnair  NCR  4:42.21
Girls  Bondad, Catherine  IV-A  4:58.39
SECONDARY DIVISION 2011 PALARONG PAMBANSA RESULT
*** Record Breaker NAME OF ATHLETE REGION TIME
100 m Backstroke Boys Agtarap, Richard Jan  IV-A  1:04.18
Girls Herranz, Ariana  IV-A  1:08.56
100 m Breaststroke Boys Witt, Kristoffer  IV-A  1:09.15
Girls Tudio, Tiara Beboney  XII  1:22.08
100 m Butterfly Boys Castelo, Gabriel  NCR  58.13 ***
Girls Lipat, Maria Aresa  IV-A  1:09.66
100 m Freestyle Boys Ngui, Axel  NCR  55.18
Girls Lipat, Maria Aresa  IV-A  1:02.62
200 m Backstroke Boys Alkhaldi, Fahad  IV-A  2:17.56
Girls Herranz, Ariana  IV-A  2:29.10
200 m Breaststroke Boys Magallanes, Jerome  IV-A  2:33.30
Girls Ilustre, Ingrid C  NCR  2:51.62
200 m Butterfly Boys Castelo, Gabriel  NCR  2:14.57
Girls Ilustre, Ingrid C  NCR  2:30.46
200 m Freestyle Boy Ngui, Axel  NCR  J1:59.05* **
Girls Herranz, Ariana  IV-A  2:15.21
400 m Freestyle Boys Alkhaldi, Fahad  IV-A  4:11.03
Girls Martinez, Lea Margar  IV-A  4:42.89
200 m Individual Medley Boys Marquez, Franz  IV-A  2:16.50
Girls Lipat, Maria Aresa  IV-A  2:33.01
4 X 50 m Medley Relay Boys Santos, Yambao, Castelo, & Ngui  NCR  1:56.06
Girls Tan, Dalay, Velasquez & Martinez  IV-A  2:13.36
4 X 50 m Freestyle Relay Boys Palencia, Francisco, Marquez, Chua  IV-A  1:43.78 ***
Girls Cheng, Galang, Yu, Mendoz  NCR  2:01.21
4 X 100 m Medley Relay Boys Agtarap, Witt, Palencia &Alkhaldi  IV-A  4:16.79
Girls Herranz, Dalay, Lipat & Gray  IV-A  4:49.58
4 X 100 m Freestyle Relay Boys Francisco, Marquez, Alkhaldi, Chua  IV-A  3:49.12
Girls Martinez, Herranz, Gojar, Lipat  IV-A  4:13.52
800 m Freestyle Boys  Alkhaldi, Fahad  IV-A  9:06.03
Girls  Martinez, Lea Margar  IV-A  9:48.25
Categories: 2011 Palaro Records
  1. July 19, 2013 at 5:18 pm

    Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really informative.
    I am gonna watch out for brussels. I will appreciate
    if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your
    writing. Cheers!

  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: