Home > 2018 Palarong Pambansa, Games Result > 2018 Palarong Pambansa Games Result

2018 Palarong Pambansa Games Result

March 29, 2018

Click here to view Olympic Medal Count Result by Event 

REGULAR SPORTS

ELEMENTARY DIVISION

Click on the links below to view the Result of Games as scheduled.

1. ARNIS BOYS (List of Medalists); (Individual Single Weapon); (Individual Double Weapon); (Team Single Weapon); (Team Double Weapon); (Mixed Doubles Boys & Girls); (Individual Espada y Daga); (Team Espada y Daga)

2ARNIS GIRLS (List of Medalists); (Individual Single Weapon); (Individual Double Weapon); (Team Single Weapon); (Team Double Weapon); (Individual Espada y Daga); (Team Espada y Daga)

3. ATHLETICS BOYS (Standing Records 2017); (List of Medalists); (Javelin Throw); (High Jump); (Discus Throw); (Triple Jump);  (1500 m); (Long Jump); (Shot Put)(110 m Hurdles);(100 m); (400 m); (200 m); (400 m Hurdles)(4X100 m Relay)(800 m)(4×400 m Relay

4. ATHLETICS GIRLS (Standing Records 2017); (List of Medalists); (Javelin Throw*); (High Jump); (Discus Throw); (Triple Jump); (1500 m); (Long Jump); (Shot Put); (100 m Hurdles);(100 m); (400 m); (200 m); (400 m Hurdles)(4X100 m Relay); (800 m); (4×400 m Relay

5. BADMINTON BOYS (List of Medalists); (BTT Diagram); (Team Tie Result); (BS Diagram); (Singles Result); (BD Diagram);(Doubles Result); (Mixed Diagram); (Mixed Doubles Result)

6. BADMINTON GIRLS (List of Medalists); (GTT Diagram); (Team Tie Result); (GS Diagram); (Singles Result); (GD Diagram); (Doubles Result); (Mixed Diagram)

7. BASEBALL (Games Result); (Final Team Standing)

8. BASKETBALL (Games Result)

9. CHESS BOYS (List of Medalists); (Blitz Individual); (Blitz Team); (Standard Individual & Team)

10. CHESS GIRLS (List of Medalists); (Blitz Individual); (Blitz Team); (Standard Individual & Team)

11. FOOTBALL (Games Result)

12. GYMNASTICS MAG CLUSTER 1  (List of Medalists); (Floor Exercise, Vault, Mushroom, Individual All Around & Team Competition)

13. GYMNASTICS MAG CLUSTER 2 (List of Medalists); (Floor Exercise, Vault, Mushroom, Individual All Around & Team Competition)

14. GYMNASTICS WAG CLUSTER 1 (List of Medalists); (Floor Exercise, Vault, Mushroom, Individual All Around)

15. GYMNASTICS WAG CLUSTER 2 (List of Medalists)(Single Bar, Balance Beam, Vault & Floor Exercise); (Individual All Around & Team Competition)

16. GYMNASTICS RG (List of Medalists); (Ball); (Freehand); (Clubs); (Rope); (Individual All Around & Team)

17. SEPAK JUNIOR (Games Result); (Double Event); (Regu Event)

18. SOFTBALL (Games Result); (Final Team Standing)

19. SWIMMING BOYS & GIRLS (Standing Records as of 2007); (Day 1 Preliminaries Events 1-16); (Day 1 Finals Events 1-16); (Day 1 Record Holders); (Day 2 Preliminaries Events 17-32).; (Day 2 Finals Events 17-32); (Day 2 Record Breakers); (Day 3 Finals Events 33-48); (Day 3 Record Breakers); (Day 4 Preliminaries Events 49-60); (Day 4 Finals Events 49-60); (Day 4 Record Breakers)

20. TABLE TENNIS BOYS (List of Medalists); (Singles); (Doubles); (Mixed Doubles); (Team); (Team Day 1)

22. TABLE TENNIS GIRLS (List of Medalists); (Singles); (Doubles); (Mixed Doubles); (Team); (Team Day 1)

23. TAEKWONDO BOYS (List of Medalists); (Poomsae); (Kyorugi)

24. TAEKWONDO GIRLS (List of Medalists); (Poomsae); (Kyorugi)

25. TENNIS BOYS (Games Result); (List of Medalists); (Singles); (Doubles); (Team)

26. TENNIS GIRLS (Games Result); (List of Medalists); (Singles); (Doubles); (Team)

27. VOLLEYBALL BOYS (Games Result); (Final Team Standing)

28. VOLLEYBALL GIRLS (Games Result); (Final Team Standing)

————————————————————————————————————————————————

SECONDARY DIVISION

1. ARCHERY BOYS (List of Medalists); (30 Meters);  (50 Meters); (60 Meters); (70 Meters); (Single Fita); (Olympic Round); (Team); (Mixed Team)

2. ARCHERY GIRLS (List of Medalists); (30 Meters); (40 Meters); (50 Meters); (60 Meters); (Single Fita); (Olympic Round); (Team); (Mixed Team

3. ARNIS BOYS (List of Medalists); (Individual Single Weapon); (Individual Double Weapon); (Team Single Weapon);  (Team Double Weapon); (Individual Espada y Daga); (Team Espada y Daga); (Pin Weight); (Bantam Weight); (Feather Weight); (Half Lightweight); (Extra Lightweight)

4. ARNIS GIRLS (List of Medalists); (Individual Single Weapon); (Individual Double Weapon); (Team Single Weapon);  (Team Double Weapon); (Individual Espada y Daga); (Team Espada y Daga); (Pin Weight); (Bantam Weight); (Feather Weight); (Half Lightweight); (Extra Lightweight)

5. ATHLETICS BOYS (Standing Records 2017); (List of Medalists); (Javelin Throw); (High Jump*); (Discus Throw*); (Triple Jump); (1500 m); (Pole Vault); (Long Jump); (Shot Put); (110 m Hurdles); (100 m); (400 m); (3000 m SC); (200 m)(400 m Hurdles); (5000 m); (4X100 m Relay); (800 m); (4×400 m Relay); (2000 m Walk)

6. ATHLETICS GIRLS (Standing Records 2017); (List of Medalists); (Javelin Throw*); (High Jump*); (3000 m); (Discus Throw); (Triple Jump); (1500 m); (Long Jump); (Shot Put*); (100 m Hurdles); (100 m); (400 m); (200 m); (400 m Hurdles); (4X100 m Relay)(800 m); (4×400 m Relay*); (2000 m Walk)

7. BADMINTON BOYS (List of Medalists); (BTT Diagram); (Team Tie Result); (BS Diagram); (Singles); (BD Diagram); (Doubles); (Mixed Diagram); (Mixed Doubles)

8. BADMINTON GIRLS (List of Medalists); (GTT Diagram); (Team Tie Result); (GS Diagram); (Singles); (GD Diagram); (Doubles); (Mixed Diagram)

9. BASEBALL (Games Result); (Final Team Standing)

10. BASKETBALL BOYS (Games Result)

11. BASKETBALL GIRLS (Games Result)

12. BILLIARDS BOYS (List of Medalists); (8-Ball); (9-Ball)

13. BILLIARD GIRLS (List of Medalists); (8-Ball); (9-Ball)

14. BOXING (List of Medalists); (Bouts 1-44); (Bouts 45-84); (Bouts 85-124); (Semi-Final Bouts 125-144); (Final Results)

15. CHESS BOYS (List of Medalists); (Blitz Individual); (Blitz Team); (Standard Individual & Team)

16. CHESS GIRLS (List of Medalists); (Blitz Individual); (Blitz Team); (Standard Individual & Team)

17. FOOTBALL (Games Result)

18. FUTSAL (Games Result); (Final Team Standing)

19. GYMNASTICS MAG (List of Medalists); (Floor Exercise, Vault, Mushroom, Individual All Around & Team Competition)

20. GYMNASTICS WAG (List of Medalists); (Balance Beam, Floor Exercise, Single Bar & Mushroom); (Individual All Around & Team Competition)

21. GYMNASTICS RG (List of Medalists); (Rope, Hoop, Ball, Clubs); (Individual All Around & Team)

22. SEPAK TAKRAW BOYS (Games Result); (Regu Event); (Team Event)

23. SEPAK TAKRAW GIRLS (Games Result); (Regu Event); (Double Event)

24. SOFTBALL (Games Result); (Final Team Standing)

25. SWIMMING BOYS & GIRLS (Standing Records as of 2007); (Day 1 Preliminaries Events 1-16); (Day 1 Finals Events 1-16); (Day 1 Record Holders); (Day 2 Preliminaries Events 17-32).; (Day 2 Finals Events 17-32); (Day 2 Record Breakers); (Day 3 Finals Events 33-48); (Day 3 Record Breakers); (Day 4 Preliminaries Events 49-60); (Day 4 Finals Events 49-60); (Day 4 Record Breakers)

26. TABLE TENNIS BOYS (List of Medalists); (Singles); (Doubles); (Mixed Doubles); (Team); (Team Day 1)

27. TABLE TENNIS GIRLS (List of Medalists); (Singles); (Doubles); (Mixed Doubles); (Team); (Team Day 1)

28. TAEKWONDO BOYS (List of Medalists); (Poomsae); (Kyorugi

29. TAEKWONDO GIRLS (List of Medalists); (Poomsae); (Kyorugi)

30. TENNIS BOYS (Games Result); (List of Medalists); (Singles); (Doubles); (Team Tie)

31. TENNIS GIRLS (Games Result); (List of Medalists); (Singles); (Doubles); (Team Tie)

32. VOLLEYBALL BOYS (Games Result); (Final Team Standing)

33. VOLLEYBALL GIRLS (Games Result); (Final Team Standing)

34. WRESTLING BOYS (List of Medalists); (Cadets); (Junior)

35. WRESTLING GIRLS (List of Medalists); (Cadets); (Junior)

36. WUSHU BOYS & GIRLS (List of Medalists); (Day 1 Result); (Day 2 Result); (Semi-Finals Result); (Championship); (Final Result Boys); (Final Result Girls); (Over-all Result)

————————————————————————————————————————————————

DEMONSTRATION SPORTS

1. AEROBIC GYMNASTICS (Elementary); (Secondary)

2. DANCESPORTS BOYS & GIRLS

3. PENCAK SILAT BOYS & GIRLS (Seni Category); (Tanding Category)

———————————————————————————————————————————————

SPECIAL GAMES

1. ATHLETICS (100m); (Shot Put); (Shot Put below knee); (Long Jump); (100m V.I.); (200m I.D.); (Day 4 Result)

2. BOCCE (Singles Boys); (Singles Girls); (Mixed Doubles); (Team)

3. GOAL BALL (Visually Impaired)

4. SWIMMING (Day 3 Result); (Day 4 Result)

Advertisements